2016-09-07│ TARP REGIONINĖ BENDRADARBIAVIMO V-A LATVIJA – LIETUVA PROGRAMA 2014-2020
Pagal tarp regioninę V-A Latvija – Lietuva programą 2014-2020 VšĮ Nacionalinė regionų plėtros agentūra kartu su VšĮ Šiaulių turizmo informacijos centru ir keturiais partneriais iš kaimyninės Latvijos (Kuržemės, Žiemgalos regionų planavimo įstaigomis, Talsi apskrities savivaldybe, Jelgavos miesto taryba) pateikė paraišką projektui ,,Darni ir švari aplinka bendradarbiaujant”.
Projekto vienas iš pagrindinių tikslų – skatinti gamtos ir kultūros paveldo objektų išsaugojimą, darnų jų vystymą, informacijos sklaidą apie Baltų šalių paveldo objektus, paslaugas ir produktus. Taip pat padidinti lankytojų skaičių Lietuvos ir Latvijos teritorijose. Partneriai vykdys veiklą, kad senieji Baltų regionai taptų patrauklesni, didėtų kultūrinio turizmo prieinamumas.
Skatinant kultūrinį turizmą bus kuriamas tarpvalstybinis turistinis maršrutas ,,Baltų kelias”. Kuriant šį maršrutą, gerinant ir plėtojant kultūros ir gamtos paveldo objektus, paslaugas ir produktus bus kuriamos interaktyvios pramogos pasitelkiant moderniausias technologijas. Įvairiose ekspozicijose bus naudojami virtualios realybės akiniai, kurių dėka bus atkurtos senųjų Baltų gyvenvietės, naudojami stendai ,,magiškieji veidrodžiai“, kurie technologijų pagalba nustatys dalyvio amžių, lytį ir leis pasimatuoti tradicinius apdarus, ir su jais įsiamžinti. Šios ir panašios pramogos lankytojus nukels į senuosius Baltų laikus, sukurs realistišką atmosferą ir leis pasijusti Baltų tautos dalimi.
Programos teritorija
Tam, kad projektas sulauktų ne tik turistų dėmesio, bet ir pritrauktų vietos regionų mažuosius verslininkus, bendruomenių narius bus rengiami įvairūs mokymai, kurių metu bus mokoma kaip parduoti savo produkciją, kaip ją pristatyti ir išsilaikyti rinkoje. Taip pat projekto partneriai dalyvaus turizmo ir verslo parodose, kuriose bus dalijamasi informacija apie projektą, vykdomas veiklas ir ,,Baltų kelio“ iniciatyvas, didelis dėmesys bus skiriamas senųjų Baltų tradicijoms.
Partneriai pagrindines veiklas, seminarus, informacinius, mokomuosius užsiėmimus vykdys Klaipėdos, Telšių, Šiaulių, Panevėžio regionuose bei dvejuose Latvijos regionuose – Kuržemėje ir Žiemgalėje. Kai kurios veiklos bus įgyvendinamos Kauno ir Utenos regionuose.
Organizuojamas projektas ne tik didins Latvijos ir Lietuvos šalių patrauklumą, didins turistų skaičių regionuose, bet ir leis turistams susipažinti su Baltų šalių tradicijomis, kultūra ir istorija. Taip pat projektas skatins bendradarbiavimą ir gerins tarpvalstybinius santykius.
2017-01-30 │ BENDRI PROJEKTAI SKATINS LIETUVOS IR LATVIJOS BENDRADARBIAVIMĄ
Viešoji įstaiga Nacionalinė regionų plėtros agentūra kartu su Šiaulių turizmo informacijos centru ir keturiais partneriais iš kaimyninės Latvijos pateikė ir gavo finansavimą įgyvendinti projektą ,,Baltų kelias“. Paraiška buvo pateikta pagal 2014-2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos programą. Šis projektas planuojamas vykdyti nuo 2017 m. gegužės mėn. iki 2019 m. vasario mėn.
,,Baltų kelias“ – tai projektas, kuris bus organizuojamas Lietuvos ir Latvijos valstybių teritorijose. Projektas orientuotas į gamtos ir kultūros paveldo objektų išsaugojimą, darnų jų vystymą, informacijos sklaidą apie Baltų šalių paveldo objektus, paslaugas ir produktus. Visa organizuojama veikla, informacija apie šalių unikalumą bus perteikta pasitelkiant modernias virtualios realybės technologijas, taip pat bus sukurtas tarpvalstybinis turistinis maršrutas, kuris atvykstantiems padės lengviau pažinti šias valstybes, pamatyti jų gamtą, susipažinti su tradicijomis ir kuriamais produktais.
Kartu su partneriais šiuo projektu sieksime, kad kuo daugiau pasaulio žmonių išgirstų apie Lietuvos ir Latvijos kultūrinio paveldo unikalumą, savitumą, susipažintų su šalių kultūra bei nuostabia gamta.
2017-05-12 │ KARTU MES GALIME DAUGIAU
Gegužės 11 dieną vyko pirmasis projekto Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“ partnerių atstovų susitikimas, kurio metu buvo aptariamos projekto veiklos, planuojami artimiausi darbai bei renginiai, derinamos projekto programos ir partnerių atsakomybės.
Tarpvalstybinio kultūros kelio „Baltų kelias“ projekto koncepcija parengta įvertinus baltiškojo paveldo autentiškumą Europos kultūros kontekste, turistų poreikių ir elgsenos tendencijas bei modernių technologijų potencialą dabartinėje visuomenėje. Tai inovatyvi projekto idėja, kurio metu planuojama įrengti interaktyvius turistinės traukos centrus, paremtus informacinių ir komunikacijos technologijų sprendimais. Įrengtose lankytinuose erdvėse turistai galės virtualiai nusikelti į senovės baltų gyvenvietę, pademonstruoti savo žinias apie baltų kultūrą, ar bent trumpam prisiliesti prie baltiškojo gyvenimo būdo, buities ir tradicijų. Pagrindinis projekto tikslas – sukurti unikalų tarpvalstybinį turistinį maršrutą ,,Baltų kelias“, kuris apjungtų įdomius jau egzistuojančius bei naujai kuriamus traukos objektus, esančius Lietuvos ir Latvijos teritorijoje.
Visa projekto Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“ komanda siekia, kad pagrindiniai projekto tikslai būtų pasiekti, vykdomos veiklos būtų įdomios ir naujos, sudaryti maršrutai būtų pritaikyti šiuolaikinio turisto poreikiams ir skatintų gyventojus domėtis Baltų šalimis.
2017-06-05 │KŪRYBINIAI DARBAI
Projektas Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“ pristatys net du virtualios realybės filmukus, kurie padės atrasti laukinės gamtos unikalumą, suteiks galimybę iš paukščio skrydžio pamatyti apylinkių grožį bei supažindins kiekvieną su tradiciniais Baltų amatais. Kartu su Gluk Media komanda atradome nuostabių vietų, kurios puikiai atspindės visą projekto idėją ir žadins turistų susidomėjimą.
Pagrindinis projekto Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“ tikslas – sukurti unikalų tarpvalstybinį turistinį maršrutą ,,Baltų kelias“, kuris apjungtų įdomius jau egzistuojančius bei naujai kuriamus traukos objektus, esančius Lietuvos ir Latvijos teritorijoje. Kuriant ir realizuojant esminę projekto idėją bus siekiama didinti Baltų kultūros pažinimą ir reprezentavimą, skatinti visus keliaujančius iš naujo pažinti regionus, juose įsikūrusius amatininkus, pasigrožėti unikalia gamta.
2017-08-30 │KŪRYBINIAI DARBAI GAMTOJE
Skubame pranešti, kad jau visai netrukus galėsite išvysti virtualios realybės filmukus, kurie leis pajusti akinamą gamtos grožį, skrydį virš baltų genčių gyventų žemių bei supažindins su kultūros paveldu. O vaizdai tikrai įkvepiantys!
Kuriami virtualios realybės filmukai, skirti projekto Tarptautinis kultūros kelias ,,Baltų kelias“ veikloms įgyvendinti.
2017-09-08 │PROJEKTO PRISTATYMAS JAUNIMO PARODOJE ,,TAVO PIN KODAS“
Viešoji įstaiga Nacionalinė regionų plėtros agentūra dalyvavo jau ketvirtą kartą Šiauliuose organizuojamoje parodoje ,,Tavo PIN kodas“. Tai paroda, kurioje mažyliai, moksleiviai, jaunimas ir jų šeimos nariai susipažįsta su jaunimui skirtų veiklų gausa. Parodoje visi turi galimybė išbandyti savo jėgas šokiuose, dainavime, sporto užsiėmimuose ir kitose veiklose.
Parodos metu buvo pristatytas vykdomas projektas ,,Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“. Agentūros atstovai susirinkusius supažindino su šio projekto tikslais, uždaviniais bei veiklomis. Nacionalinės regionų plėtros agentūros stendo magnetu tapo ,,Baltų kelio“ kuriamas virtualios realybės filmukas, kurį galėjo peržiūrėti kiekvienas norintis. Nors buvo atskleista tik maža dalelė filmuko, kuris perteikia Baltų gamtos paveldo unikalumą, tačiau sužavėti buvo visi – tiek maži, tiek dideli.
2017-09-25 │ BALTŲ VIENYBĖS DIENA PALANGOJE
Šeštadienį Palangoje vykusi Baltų vienybės diena – tarsi tiltas jungiantis Lietuvos ir Latvijos žmones. Jau nuo pat ryto Palangoje šurmuliavo būrys žmonių iš Lietuvos bei Latvijos, skambėjo muzika, susirinkusius susiburti kvietė šventinis kermošius, baltų patiekalų barbekiu turnyras, interaktyvus fotoprojektas ,,Mus vienijanti Baltija“ ir kiti baltų kultūra atspindintys renginiai.
Turizmo aistruolius, mokslininkus, ekspertus iš Lietuvos ir Latvijos sukvietė tarptautinis turizmo forumas ,,Baltų kelias: kultūrinio turizmo perspektyvos“. Forumo pradžioje buvo pristatomas pradėtas vykdyti projektas Tarptautinis kultūros kelias ,,Baltų kelias“, kurio tikslas sukurti unikalų tarpvalstybinį turistinį maršrutą ,,Baltų kelias“, jungiantį įdomius jau egzistuojančius bei naujai kuriamus traukos objektus, esančius Lietuvos ir Latvijos teritorijoje. Projekto partneriai iš Lietuvos ir Latvijos pristatė savo veiklas, numatomus rezultatus. Viešosios įstaigos Nacionalinės regionų plėtros agentūros atstovė, projekto vykdytoja Akvilė Jagučanskytė džiaugiasi, kad šis projektas inovatyvus, įtraukiantis naujausius technologinius sprendimus ir baltų kultūrą pristatys ne tik tradiciniais turizmo pamėgtais būdais, tačiau pasiūlys, ir virtualios realybės pramogas, kurios akimirksniu žiūrintį nukels į senovės baltų kultūrą, supažindins su baltų amatais bei unikalia gamta. Visi norintys tarptautinio turizmo dalyviai galėjo turėjo galimybę išbandyti šią pramogą ir išvysti kuriamą filmuką. Tarptautinio turizmo forumo svečiai ir dalyviai dalinosi kultūrinio turizmo pavyzdžiais, kultūros kelių plėtros galimybėmis.
Šiame forume lankėsi ir garbingų svečių delegacija – Lietuvos ir Latvijos Parlamentų vadovai Viktoras Pranckietis ir Inara Mūrniecė, Lietuvos Kultūros ministerijos kancleris Laimonas Ubavičius, Latvijos Kultūros ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotoja Inita Pauloviča bei Tarptautinių santykių ir ES politikos skyriaus vedėja Solvita Apala, Tarpparlamentinių ryšių grupės nariai Kęstutis Masiulis (grupės pirmininkas), Rima Baškienė, Valerijus Simulik, Aurelijus Veryga. Šventiškai nusiteikę atstovai skatino susirinkusius domėtis baltų kultūra, keliauti ir pažinti Lietuvos bei Latvijos kraštus, pažinti unikalią gamtą ir tradicijas.
2017-10-23 │ PARTNERIŲ SUSITIKIMAS JELGAVOJE
2017 m. spalio 23 dieną projekto Tarptautinio kultūros kelio ,,Baltų kelias“ partneriai iš Lietuvos ir Latvijos dalyvavo projekto partnerių susitikime Jelgavoje, Latvijoje.
Darbiniame projekto partnerių susitikime aptarti iškilę, pradėtų įgyvendinti veiklų, probleminiai klausimai. Daug dėmesio skirta aptarti rengiamos galimybių studijos pagrindinius aspektus, temines dalis, numatomus rezultatus bei galimas rizikas. Kuriama galimybių studija apims senovės baltų materialiojo ir nematerialiojo paveldo identiteto vertinimą ir pritaikomumą šiandieninės visuomenės poreikiams. Numatoma, kad šios galimybių studijos rezultatai ir atlikti tyrimai bus talpinami elektroninėje erdvėje bei prieinami kiekvienam besidominčiam baltų kultūra, turizmu.
Taip pat susitikimo metu aktyviai diskutuota apie projekto metu kuriamo Tarptautinio kultūros kelio ,,Baltų kelias“ vizualinį pateikimą, logotipą bei pristatymą įvairiose tarptautinėse parodose. Kuriamas Tarptautinis kultūros kelias – tai turistinis maršrutas, kuris apjungs Lietuvos ir Latvijos teritorijoje esančius Baltų kultūros paveldo objektus, skatins Lietuvos ir Latvijos gyventojus labiau domėtis savo kraštu, istorija bei gamta.
Siekiant užtikrinti sklandų projekto Tarptautinis kultūros kelias ,,Baltų kelias“ įgyvendinimą numatoma, kad partneriai kitam darbiniui susitikimui susirinks gruodžio 1 dieną, kuomet Nacionalinė regionų plėtros agentūra projektą ir įgyvendintas veiklas pristatys Šiauliuose vykstančioje verslo ir pasiekimų parodoje.
Projektas Tarptautinis kultūros kelias ,,Baltų kelias“ įgyvendina Interreg V-A Latvija – Lietuva Programos 2014-2020 I prioritetą „Darni ir švari aplinka bendradarbiaujant“. Projektas tiesiogiai prisidės prie programos tikslo 1.1. „Padidinti lankytojų skaičių programos teritorijoje gerinant ir plėtojant kultūros ir gamtos paveldo objektus, paslaugas ir produktus“.
2017-11-22 │ PABĖK NUO KASDIENYBĖS – PASINERK Į BALTŲ KULTŪRĄ
Ar kada svajojai pažinti laukinę gamtą, pajusti lūšių alsavimą? O gal svajoji baltų genčių gyventas teritorijas pamatyti iš paukščio skrydžio?
Visa tai pajusti, pamatyti ir atrasti baltų kultūros magiją gali susiradęs mūsų stendą verslo ir pasiekimų parodoje ,,Šiauliai 2017“.
2017-12-01 │ PROJEKTO PARTNERIAI ŠIAULIUOSE
2017 m. gruodžio 1 dieną projekto Tarptautinis kultūros kelias ,,Baltų kelias“ partneriai iš Lietuvos ir Latvijos rinkosi į darbinį partnerių susitikimą Šiauliuose. Šis susitikimas įvyko verslo ir pasiekimų parodos ,,Šiauliai 2017“ metu, kurioje Nacionalinė regionų plėtros agentūra (projekto partneris) parodos lankytojus, miesto visuomenę ir svečius kvietė pabėgti nuo kasdienybės ir pasinerti į baltų kultūrą. Agentūros stende buvo pristatoma projekto idėja, tikslai, sukurtas virtualios realybės filmas apie gamtinį baltų kultūros paveldą.
Parodos metu vykusiame projekto partnerių darbiniame susitikime aptarti pagrindiniai probleminiai klausimai, iškilę pradėjus vykdyti projekto veiklas. Šiaulių turizmo informacijos centro atstovai pristatė numatomo logotipo / ženklo naudojimo vadovą, galimus pateikimo būdus, spalvinę gamą ir ženklo istoriją. Norima, kad projekto logotipas / ženklas atspindėtų baltų kultūra, taptų žmonių atpažįstamas ir išsiskiriantis iš kitų rinkoje esančių ženklų.
Partnerių susitikime pristatyta ir nauja mokymų programa, kuri skirta baltų ambasadoriams, smulkiesiems verslininkams, amatininkams. Judita Stulpinaitė, programos sudarytoja, susirinkimo dalyviams išsamiai pristatė programos temas, akcentavo, jog mokymuose dalyviams bus suteikiama žinių apie baltų kultūros paveldą, didelis dėmesys bus skirtas turizmo suvokimui, su baltų kultūra susijusių objektų aptarimui, dalyvių komunikacijos ugdymui, verslo įvaizdžio kūrimo svarbai. Mokymus pagal šią parengtą programą numatoma organizuoti 2018 m. pavasarį.
Taip pat kiekvienas partneris pristatė per pirmąjį projekto periodą įgyvendintas veiklas, pasiektus rezultatus, dalinosi savo patirtimis pristatant projektą vietos valdžios nariams. Aptarti ir ateities planai, artimiausi projekto renginiai organizuojami tiek Latvijoje, tiek Lietuvoje. Aptarę svarbiausius projekto Tarptautinis kultūros kelias ,,Baltų kelias“ klausimus, susitikimo dalyviai buvo pakviesti į Nacionalinės regionų plėtros agentūros / Baltų kelias parodos stendą, kuriame atsiskleidė baltų kultūros grožis bei tradicijos.








2017-12-05 │VERSLO IR PASIEKIMŲ PARODA ,,ŠIAULIAI 2017″
Lapkričio 30 – gruodžio 2 dienomis Šiauliuose vyko tarptautinė verslo ir pasiekimų paroda ,,Šiauliai 2017“. Artėjant kalėdiniam laikotarpiui į Šiaulių areną susirenka didelė gausa įmonių, organizacijų, amatininkų, kurie pristato savo produkciją, paslaugas ir naujausius darbus.
Šiais metais parodoje dalyvavo VšĮ Nacionalinė regionų plėtros agentūra, kuri parodos svečius kvietė pabėgti nuo kasdienybės ir pasinerti į baltų kultūrą. Agentūros stende buvo pristatomas projektas Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“, kuriuo siekiama sukurti turistinį maršrutą tarp Lietuvos ir Latvijos. Tikimasi, kad kuriamas turistinis kelias atskleis baltų kultūros paveldo grožį, supažindins keliautojus su baltų tradiciniais amatais, o sukurtos virtualios realybės pramogos leis pasijusti baltų kultūros dalimi. Agentūros stende parodos lankytojai galėjo virtualiai pakeliauti po baltų gyventas teritorijas, pajusti lūšių alsavimą, stende buvo įrengta ir edukacinė zona, kurioje pristatomas tradicinis virvučių vijimo metodas. Visi norintys galėjo patys išbandyti virvučių vijimą ir pasigaminti draugystės apyrankes. Taip pat agentūros stende buvo pristatoma prekinio ženklo ,,Juostė‘‘ produkcija, kurioje atsispindi senovės amatų grožis ir subtilumas. Pristatoma kolekcija papuošė agentūros stendą ir padėjo sukurti jaukią , baltų kultūrą atspindinčią atmosferą. Visas tris dienas stende netrūko juoko, šypsenų, gerų emocijų, o parodos svečiai išreiškė didelį susidomėjimą vykdomu projektu Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“.
Vykdomame projekte numatomos įvairios veiklos, kurios skirtos pasiekti geriausią galimą projekto rezultatą. Viena iš veiklų – mokymai mažiesiems verslininkams, vietiniams amatininkams, kuriuos verslo ir pasiekimų parodos ,,Šiauliai 2017“ metu kvietėme tapti projekto ,,Baltų kelias“ ambasadoriais. 2018 metų pavasarį Baltų kelio ambasadoriai bus kviečiami į trijų dienų mokymus, kuriuose bus pristatoma baltų kultūra, kultūrinis turizmas, dalyviai gilins savo komunikacijos žinias, išmoks tinkamai pristatyti savo įmonę, paslaugą ar produktą, sužinos kaip kokybiškai rengti edukacijas bei sulaukti dar daugiau lankytojų iš viso pasaulio. Išklausę mokymus, patobulinę savo veiklą Baltų kelio ambasadoriai galės tapti matomi projekto Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“ kuriamame žemėlapyje.























2017-12-21 │PROJEKTO PRISTATYMAS TRADICINIŲ AMATŲ ŠVENTĖJE KURŠĖNUOSE
Kuršėnuose kasmet vyksta tautodailininkų šventė, kurios metu „Metų tautodailininko“ titulas skiriamas geriausiam Šiaulių rajono auksarankiui. Jau tradicija tapusi šventė sukviečia tautodailininkus, amatininkus ir vietos gyventojus pasidžiaugti naujais tautodailininkų darbais, pasidalinti savo metų įspūdžiais ir pasisemti įkvėpimo ateinantiems metams.
Šioje šventėje buvo pristatomas projektas Tarptautinis kultūros kelias ,,Baltų kelias“, kuris siekia, sujungti mažuosius verslininkus, amatininkus ir jų paruoštas edukacines programas įtraukti į kuriamą turistinį, baltų kultūrą atskleidžiantį, kelią. Virtualios realybės filmas, kuris pristato baltų genčių gyventas teritorijas, gamtinį kultūros paveldą, kiekvienam šventės dalyviui leido pasijusti baltų kultūros dalimi.
2017-12-22 │TEN, KUR GYVENO BALTAI
Pristatome unikalų projekto Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias virtualios realybės filmuką. Pamatykite baltų genčių gyventas teritorijas, pasigrožėti laukine gamta bei susipažinkite su tradiciniu baltų kultūros amatu.
2017-12-22 │SUSITIKIMAS SU GALIMYBIŲ STUDIJŲ RENGĖJAIS
Sausio 12 dieną projekto Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias partneriai iš Lietuvos susitiko su projekto galimybių studijos rengėjų atstovu Vykintu Vaitkevičiumi. Tai gerai visuomenei žinomas asmuo, kuriam 2011 metais buvo skirta Jono Basanavičiaus premija už kompleksinius Lietuvos etninių žemių tyrinėjimus, paveldo vertybių paiešką ir kovą už jų išsaugojimą.
Projekte Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias numatytą galimybių studiją rengia viešosios įstaigos Prigimtinės kultūros instituto komanda, vadovaujama archeologo V. Vaitkevičiaus. Galimybių studijos metu visa komanda analizuoja projekto teritoriją Lietuvoje (Klaipėda, Telšiai, Šiauliai, Panevėžys, Utena, Kaunas), joje esančius kultūrinius ir gamtinius turistinius objektus, teikiamas paslaugas, vykdomas edukacines programas ir kt. Pasak V. Vaitkevičiaus, baltų kultūros ištekliai šalyje – gamtos ir kultūros paveldo objektai – yra gausūs ir įvairūs, o baltų kultūra labai ryški šiuolaikiniame lietuvių bei latvių gyvenime: senovės pasaulėjauta reiškiasi mąstyme, santykyje su aplinka; ornamentai, vaizdiniai, dainos – mene ir kūryboje. Todėl svarbu ir toliau puoselėti baltų kultūros tradicijas bei žadinti visuomenės susidomėjimą baltų kultūra. Galimybių studijos rengėjas pristatė pagrindinius kriterijus kaip reikėtų vertinti ir atrinkti su baltų kultūra susijusias lankytinas vietas, objektus, kurie galėtų būti įtraukti į kuriamą tarpvalstybinį turistinį maršrutą baltų kelias.
Susitikime dalyvavo ir apie baltų kultūros objektų, tradicijų išsaugojimą bei visuomenės skatinimą puoselėti šią kultūrą, diskutavo viešosios įstaigos Nacionalinės regionų plėtros agentūros atstovai, Šiaulių turizmo informacijos centro turizmo specialistai, archeologė B. Salatkienė, menotyrininkas V. Kinčinaitis ir kt.



