Projektas Baltų kultūros pažinimo skatinimas ir žinomumo apie tarptautinį kultūros kelią ,,Baltų kelias“ didinimas „Tyrinėk baltus” (LLI-447; Exploring Balts and Promoting Awareness of the International Cultural Route “Balts’ Road“) tęsia projekto Baltų kelias veiklas, kurios siekia padidinti turistų susipažinimą su baltais, skatina pripažinimą ir norą juos tyrinėti. Baltų kelio maršrutas yra 2145 km ilgio, sujungtas iš nevienodų kilpų arba besidriekiančių kelių, įtraukiančių kažkada Kuršių (~ 790 km), Žiemgalių (~ 620 km) ir Sėlių (~ 735 km) apgyvendintas teritorijas Lietuvoje ir Latvijoje. Projekte dalyvauja 7 partneriai – 3 iš Lietuvos ir 4 iš Latvijos. Partneriai yra iš Šiaulių ir Klaipėdos regionų (Lietuva), Kuržemės (Latvija) ir Žiemgalos (Latvija).
Projektą finansuoja Europos Sąjunga.
Projekto įgyvendinimo trukmė: 2020 birželis – 2022 gegužė.
Daugiau informacijos apie programą ir projektus: https://latlit.eu/lli-447-exploring-balts-and-promoting-awareness-of-the-international-cultural-route-balts-road-explore-balts/ ; www.europa.eu
#LATLIT #EXPLOREBALTS #BALTSROAD
Už projektą atsakinga
Tel. +370 607 79 707, El. paštas: info@nrda.lt
PROJEKTO NAUJIENOS
2022-04-03/04 PROJEKTO ,,TYRINĖK BALTUS“ MOKYMAI SĖLIŲ ŽEMĖSE
Keliautojų patogumui skirtų paslaugų ir produktų (ištekliai, procesai, personalas, aptarnavimas ir kt.) aukšta kokybė lankytojų akyse didina kultūros paveldo pažintinę vertę, sustiprina keliautojų kultūrinį patyrimą, skatina grįžti į lankytas kultūros kelio vietoves. Tik mokydamiesi ir patys keliaudami kultūros keliu Baltų kelias įgyjame įsimintiną kultūrinę patirtį.
Norėdami parodyti ir suprasti kaip produktų, paslaugų teikėjai ir lankytojai (vartotojai) yra susiję turistiniame kontekste ir kaip sukurti vienodą ar bent panašų supratimą apie kokybės privalumus ar trūkumus, suburta suaugusių ekspertų grupė leidosi į dvi dienas trukusią, mokymų kelionę Aukštaitijos krašte, lankant senųjų Sėlių žemes.
Asmenys tyrinėjo ir bandė įspėti sėlių žemių paslaptis bei įvertinti teikiamų turizmo paslaugų kokybę. Dviejų dienų darnaus ir tvaraus kultūros kelio bei jo vietovių kokybės standartų ieškojimu ir atradimu išbandytos įvairiausios paslaugos: nuo protėvių gyventų vietovių tyrinėjimo iki etnografiniu kulinariniu paveldu virtusia edukacija.
Uoginių amatų centras, kuriame mus pasitiko malonia pilvui ir gomuriui „Pakišuolio“ edukacija, sukomės ratu giedant archajiškas senąsias sutartines Kupiškio marių fone ant Aukštupėnų piliakalnio, nagrinėjomės Kupiškio etnografiniame muziejuje ekspozicijose saugomais objektais, grožintis atsiveriančiais vaizdais nuo Velikuškių II piliakalnio mėginome įsivaizduoti senųjų genčių gyvenimą, išbandyta nakvynė kultūros paveldo objektų teritorijoje, aptartos ir vertintos gamtos objektų pristatymo visuomenei galimybių prie Sartų ežero, Bradesių ir Stelmužės ąžuolų, savomis kojomis patikrinti Šavašos pažintinio tako skardžiai ir klausyta vietinio gido pasakojimų.
Vertinant Baltų kelio kūrėjų pasiūlytą paslaugų kokybę, džiaugėmės plėtojama turizmo infrastruktūra ir galimybe prisiliesti prie baltų kultūros ir išbandyti kultūros amatus. Puikiai pažįstamuose šiandien turistų lankomuose objektuose stengtasi įminti kuo daugiau baltų kultūros paslapčių: ieškoma baltų mitologijos apraiškų šiuolaikiniame gyvenime.
Skatiname ir jus keliauti ir pažinti nepelnytai pamirštas mūsų pačių šaknis.
2021-10-08 | PROJEKTO ,,TYRINĖK BALTUS“ IŠVYKA Į NORVEGIJĄ
Viešoji įstaiga Nacionalinė regionų plėtros agentūra kartu su partneriais: Šiaulių miesto, Klaipėdos rajono turizmo informacijos centrais ir kolegomis iš Latvijos vyko į keletos dienų kelionę į Stavangerį, Norvegijoje. Stebėti ir išklausyti kolegų iš Stavangerio Universiteto Archeologijos muziejaus gerosios patirties.
Pasisemti žinių, jau ilgą laiką jų vykdomame, analogiškame tarptautiniame projekte „Viking Cultural Route“.
Susitikimo metu vieni kitiems pristatėme savo projektų veiklas, pasidalinome savo laimėjimaisi, bei patirtais iššūkiais bandant įgyvendinti projektus. Taip pat išklausėme kolegų pristatymus, jų ateities planus ir aptarėme jau gautus rezultatus vykdant ilgalaikę strategiją.
Buvome labai šiltai priimti ten dirbančių žmonių, mums buvo suteikta neįkainojamą galimybę iš arti susipažinti su istorijos interpretavimo subtilumas Archeologijos muziejuje, galėjome įvertinti kokia didžiulę svarbą užima vaikų ir jaunimo edukavimas nuo pat mažens diegiant jų kultūrinį palikimą bei identitetą. Keliaujant Vikingų kultūros keliais prisilietėme prie Norvegijos karališkosios šeimos artefaktų, tai pat turėjome galimybę atrasti santykį tarp archeologinių faktų ir moderniosios komunikacijos muziejuose pasisemti drąsos naujiems iššūkiams.
Tiek puikių akimirkų, emocijų, gerųjų patirčių, pavyzdžių, ir taip reikalingo tikrųjų tikslų išsigryninimo mums. Esame įkvėpti jų perduotos patirties, namo grįžome pilni jėgų ir idėjų! Labai tikimes, kad visą šią nuostabią patirtį sugebėsime panaudoti mūsų darbuose.
2021-09-22 | BAIGĖSI IŠSKIRTINIS KELIONIŲ IR JOS ĮSPŪDŽIŲ KONKURSAS „TYRINĖK BALTUS“
Rugsėjo 22 d. baigėsi net 15 savaičių trukęs tarptautinis kelionių įspūdžių konkursas „Tyrinėk baltus“. Jo metu buvo kviečiama aplankyti ir nufotografuoti bent vieną iš 127 objektų kuršių, žemaičių, žiemgalių, sėlių bei aukštaičių žemėse. Per visą konkurso laikotarpį sulaukta apie 700 nuotraukų. Specialiais prizais apdovanoti 142 gražiausių, „baltiškiausių“ nuotraukų autoriai.
Laimėtojams – prizų įvairovė
Norintieji dalyvauti net 72 Lietuvos ir Latvijos savivaldybes apėmusiame konkurse, lankytinus objektus rinkosi iš specialiai tam sukurto žemėlapio. Šį žemėlapį buvo galima rasti turizmo informacijos centruose, tinklapyje http://www.baltukelias.lt, partnerių interneto svetainėse.
Kiekvieną konkurso savaitę originaliausių nuotraukų autoriams buvo įteikiami išskirtiniai ir praktiški, kelionėms tinkami prizai. Laimėtojai džiaugėsi baltiško raugo keramikos gaminiais, žiemgališkomis lėlėmis, papuošalais iš bronzos, sidabro, akmens ar odos, žolelių arbatos rinkiniais, kurpinėmis, gertuvėmis, kaklaskarėmis ir kt.
Visi nugalėtojai paskelbti „Baltų kelio“ Facebook bei Instagram paskyrose, taip pat tinklapyje www.baltukelias.lt.
Dažniausiai lankomi objektai
Nors kelionių entuziastai ir turėjo gausų lankytinų objektų sąrašą, kai kurios vietovės lankomumu buvo pranašesnės už kitas.
Latvijos Kuržemės dalyje konkurso dalyviai dažniausiai lankė Talsų piliakalnį, Maros kambarius, Ventos rumbą (krioklį), Žiemgalos srityje populiariausias Duobelės piliakalnis su pilies griuvėsiais, Sėloje – Jėkabpilio istorijos muziejus „Sėlių sodyba“.
Lietuvos Kuržemėje dažniausiai lankytas Palangos gintaro muziejus, Birutės kalnas, Kalniškės (Gargždų) piliakalnis, Žemaitijoje mėgstamiausias Šatrijos kalnas bei Jono Mačiulio-Maironio tėviškė, lietuviškojoje Sėlos dalyje – Kirkilų apžvalgos bokštas, Aukštaitijoje – Zarasų apžvalgos ratas, Žiemgaloje – Papilės, Žagarės piliakalniai.
„Tyrinėk baltus“ – daugiau nei tiesiog kelionių konkursas
Konkursas finišavo ypatingu, simboliniu metu – būtent rugsėjo 22 d., kuomet švenčiama Baltų vienybės diena ir rudens lygiadienis. Organizatoriai tikisi, kad susidomėjimas baltų kultūra ties šia diena nesiliaus, o ateityje – dar labiau sustiprės.
„Kelionių įspūdžių konkursas „Tyrinėk baltus“ žmones paskatino praktiškai, keliaujant domėtis mūsų šaknimis, baltų istorija“.
Konkurso organizatoriai pastebėjo, kad kai kurie rečiau lankomi, tačiau baltų istorijai tikrai labai svarbūs objektai tapo kur kas populiaresni. Jų manymu, šis konkursas – puikus turizmo rinkodaros pavyzdys.
„Baltų kelio“ kelionių įspūdžių konkursą organizatoriai Nacionalinė regionų plėtros agentūra Šiaulių turizmo informacijos centras, Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras Kuržemės planavimo regionas, Rundalės rajono taryba ir Žiemgalos planavimo regionas.
2021-06-26| FOTOGRAFIJOS EKSPEDICIJA
Mes, lietuviai ir latviai, didžiuodamiesi savo baltiškąja kilme, turime geriau pažinti, išsaugoti ir skleisti savo istoriją bei kultūrą, kurioje slypi mūsų praeitis, mūsų pradžia. Norite prisiliesti prie mūsų šaknų – keliaukite laiku ir erdve, važiuokite, eikite protėvių takais.
„Baltų kelias“ kviečia aplankyti unikalus gamtos ir kultūros objektus, išskirtinius paminklus bei įdomias vietas, dalyvauti šiandienos amatininkų siūlomose edukacijose, sužinoti viliojančias paslaptis, padavimus ir skatina pažinti, plėsti žinomumą apie baltų kultūros kelią.
Populiarinant „Baltų kelią“ organizuotas fotografijos ekspedicija pasitelkiant fotografų komandą. Turo metu fotografijos pagalba dalyviai įgarsino, ką mums sako senoji baltų kultūra ir jos paveldas. Foto – ekspedicijos dalyviai ne tik užfiksavo tai ką dažnai praleidžiame pro akis, bet ir patys turėjo galimybę prisiliesti prie baltų kultūros ir išbandyti baltų kultūros amatus. Puikiai pažįstamuose šiandien turistų lankomuose objektuose stengtasi įminti kuo daugiau baltų kultūros paslapčių: ieškoma baltų mitologijos apraiškų šiuolaikiniame gyvenime.
2020-06-17| PROJEKTAI „BALTŲ KELIAS“ IR „TYRINĖK BALTUS“ SOCIALINIUOSE TINKLUOSE
Draugaukime socialiniame tinkle 𝑓𝑎𝑐𝑒𝑏𝑜𝑜𝑘
Pristatome Jums projekto „𝐓𝐲𝐫𝐢𝐧𝐞̇𝐤 𝐁𝐚𝐥𝐭𝐮𝐬“ 𝑓𝑎𝑐𝑒𝑏𝑜𝑜𝑘 puslapį. Ten rasite projekto „𝑻𝒚𝒓𝒊𝒏𝒆̇𝒌 𝑩𝒂𝒍𝒕𝒖𝒔“ naujienas ir informaciją apie mūsų vykdomą veiklą, naujausius seminaras ir info turus
Sekite mus socialinio tinklo paskyroje: https://www.facebook.com/baltukelias
#LatLit #ExploreBalts #Baltsroad
2020-06-17|NAUJI DARBAI IR IŠŠŪKIAI
Viešoji įstaiga Nacionalinė regionų plėtros agentūra kartu su Šiaulių ir Klaipėdos rajono turizmo informacijos centrais ir keturiais partneriais tęsia savo darbus plėtodami du metus kurtą kultūrinį turistinį maršrutą ,,Baltų kelias“. 2014-2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos programa patvirtino naujas partnerių idėjas, skatinančias maršruto žinomumą ir patrauklumą.
Artimiausius du metus turistinis kultūros maršrutas “Baltų kelias” bus geriau matomas socialiniuose tinkluose, medijoje, atsiras nauji interaktyvūs objektai, organizuojami gidų ir suinteresuotų šalių mokymai, į projekto žinomumą įtraukiami ir jaunoji karta – mokiniai ir dar daug kitų įdomybių.
Partneriai susirinkę Šiauliuose vieningai nusprendė, kad kartu sieksime, kad kuo daugiau pasaulio žmonių išgirstų apie Lietuvos ir Latvijos kultūrinio paveldo unikalumą, savitumą, susipažintų su šalių kultūra bei nuostabia gamta.