
![LV-LT-logo-2015-2[1]](https://testnrda.files.wordpress.com/2017/05/lv-lt-logo-2015-21.jpg)
Projektas Tarptautinis kultūros kelias ,,Baltų kelias“ (LLI-187) siekia didinti lankytojų skaičių projekto vykdymo teritorijoje. Siekiant skatinti gamtos ir kultūros paveldo objektų išsaugojimą, darnų jų vystymą ir informacijos sklaidą apie Baltų paveldo objektus, paslaugas ir produktus, dvi tautos turi veikti kartu. Projekte dalyvauja 6 partneriai – 2 iš Lietuvos ir 4 iš Latvijos. Partneriai yra iš Šiaulių regiono (Lietuva), Kuržemės (Latvija) ir Žiemgalos (Latvija). Pagrindinės veiklos įgyvendinamos 4 Lietuvos regionuose (Klaipėdos, Telšių, Šiaulių, Panevėžio) bei 2 Latvijos regionuose (Kuržemės, Žiemgalos). Kai kurios veiklos vykdomas Kauno ir Utenos regionuose.
Projektą finansuoja Europos Sąjunga. Projekto įgyvendinimo trukmė: 2017 balandis – 2019 spalis. Daugiau informacijos apie programą ir projektus: www.latlit.eu ; www.europa.eu #LATLIT #BALTSROADUž projektą atsakinga
Tel. +370 607 79 707, El. paštas: info@nrda.ltPROJEKTO NAUJIENOS
2020-12-18 | KELIONĖ BALTŲ KELIUNuo seno Lietuvos ir Latvijos tautas sieja ne tik glaudi kaimynystė, bet ir senovės baltų kultūra. Šios kultūros vertybė yra unikali ir nepakeičiama, turinti neįkainojamą vertę, nes būtent baltų kultūra tapo kaimyninių šalių bendravimo pagrindu, bendros kilmės pradžia. Viešoji įstaiga Nacionalinė regionų plėtros agentūra kartu su partneriais iš Lietuvos ir Latvijos baigia įgyvendina projektą „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ (LLI-187). Siekiant skatinti turistų domėjimąsi baltų genčių gyventomis teritorijomis, materialiuoju ir nematerialiuoju paveldu, baltų kultūros sergėtojais, projekto veiklomis partneriai nuveikė nemažą darbą: sukurtas tarpvalstybinis turistinis kelias – „Baltų kelias“, o baltų kultūrą pristatytas pačiais moderniausiais ir inovatyviais būdais.
Projekto metu netrūko ne tik kūrybinio darbo, susitikimų su parneriais, info turų, mokymų, seminarų, bet ir inovatyvių – netradicinių sprendimų. Projekto pristatymams visuomenei renginiuose, mokymuose, konferencijose buvo sukurti virtualios realybės filmukai, kurie padėjo atrasti laukinės gamtos unikalumą, suteikė galimybę iš paukščio skrydžio pamatyti apylinkių grožį bei supažindino kiekvieną žiūrintį su tradiciniais Baltų amatais ir tradicijomis. Visuotiniam karantinui sujaukus visus planus, projekto vykdytojai rado netradicinių sprendimų – vienas jų virtualus info turas. Projekto vykdytojai kviečia pasirinkus žemėlapyje dominantį objektą, leistis į svajingus pasakojimus apie baltų kultūros paveldą bei mūsų protėvius ir neiškėlus kojos iš namų gerėtis nuostabia gamta!
Projektą vainikavo patyriminis seminaras „Baltų kelias. Pradžia…“. Seminaras išsiskyrė tuo, kad dalyviai buvo ne tik pasyvūs klausytojai, bet ir giedojo sutartines, turėjo galimybę išbandyti įvairius amatus. Seminaro dalyviai bandė patys vyti juostą, iš šiaudų kūrė mažus reketukus, kurie susijungė į sodą, vyniodami žolynų ryšelius, skirtus smilkymui, bandė iššifruoti laukinių žolelių kalbą, ragavo obuolienės pagardintos krienais bei uodė pievų žolelėmis pagardintą druską.
Pasibaigus šiam projektui kelionė Baltų keliu nenutrūksta. VšĮ Nacionalinė regionų plėtros agentūra kartu su partneriais iš Lietuvos ir Latvijos pradeda įgyvendinti tęstinį Baltų kultūros pažinimo skatinimo ir žinomumo apie tarptautinį kultūros kelią ,,Baltų kelias“ didinimo projektą „Tyrinėk baltus”. Tęstinio projekto veiklos siekia tęsti projekto „Baltų kelias“ veiklas, kurios siekia padidinti turistų susipažinimą su baltais, skatina pripažinimą ir norą juos tyrinėti. 2145 km ilgio Baltų kelio maršrutas sujungtas iš nevienodų kilpų arba besidriekiančių kelių, įtraukiančių kažkada Kuršių (~ 790 km), Žiemgalių (~ 620 km) ir Sėlių (~ 735 km) apgyvendintas teritorijas Lietuvoje ir Latvijoje. Projekte dalyvauja 7 partneriai – 3 iš Lietuvos ir 4 iš Latvijos. Partneriai yra iš Šiaulių ir Klaipėdos regionų (Lietuva), Kuržemės (Latvija) ir Žiemgalos (Latvija).
Daugiau informacijos apie projektą viešosios įstaigos Nacionalinės regionų plėtros agentūros internetinėje svetainėjehttps://nrda.lt/baltu-kelias/
2020-09-14 | BALTŲ KELIAS –NEATRASTI LOBYNAI
Šiandien turistinių objektų biblioteka didelė, kiekvienas jos skyrius – neatrasti lobiai nuo savito protėvių palikto gamtos ir kultūros paveldo, išlikusių ir modernizavusių papročių, lapuose nugulusių archeologinių tyrimų iki moderniomis technologijos papildytų muziejų, smulkių amatininkų.
Turistinis kultūrinis kelias „Baltų kelias“ kuriamas apjungiant pačius įvairiausius aspektus, kurie tenkintų keliautojų pažinimo norą ir atrandamų įkvėpimo šaltinių. Trys gentiškos kilpos – kuršių, žiemgalių ir sėlių – apjungia savitą gamtos ir kultūros paveldą, kalbą, papročius, maistą, kuria asmeninius ryšius su gimtuoju tėvų, senelių kraštu.
Populiarinant Baltų kelią organizuotas informacinis turas media atstovams, gidams, nuomonės formuotojams. Turo metu puikiai pažįstamuose šiandien turistų lankomuose objektuose stengtąsi įminti kuo daugiau baltų kultūros paslapčių: ieškoma baltų mitologijos apraiškų šiuolaikiniame gyvenime, pasakojimai papildomi archeologinių tyrimų išvadomis ir rezultatais, įžvelgiamas gilesnis Lietuvos kraštovaizdžio vaizdas.
Baltų kelias nori parodyti, kad tai pulsuojantis gyvas reiškinys, kurį kiekvienas galime išmokti perskaityti.
Plačiau apie turą, galite pasiskaityti turo dalyvių išgyvenimuose:
1. https://www.rasyk.lt/kuriniai/248024.html
2020-09-11 | „BALTŲ KELIAS. PRADŽIA…“
Nepaprastos emocijos, pasididžiavimas prigimtine baltų kultūra „užliejo“ visus susirinkusius į 2020 m. rugsėjo 10 d. Šiaulių kultūros centre įvykusį baigiamąjį projekto „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ (LLI-187) patyriminį seminarą „Baltų kelias. Pradžia…“
Seminaro formatas pasirinktas kitoks: dalyviai ne tik susipažino su jau parengtu turistiniu kultūriniu „Baltų kelias“ kelio objektų subtilybėmis, bet ir klausėsi įtraukiančių ir inovatyvių Vykinto Vaitkevičiaus ir Juditos Stulpinaitės pranešimų. Abu seminaro lektoriai su projektu „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ buvo nuo pat projekto pradžios ir lydėjo jį projekto įgyvendinimo metu – Judita Stulpinaitė skaitė pranešimus informaciniuose projekto seminaruose, kūrė mokymų programą, daug konsultavo kitais turistiniais klausimais; o Vykintas Vaitkevičius kartu su kolegomis rengė „Baltų kelio“ akademinę galimybių studijų, skaitė pranešimus informaciniuose seminaruose ir info turų dalyviams sklaidė neišsenkančių protėvių istorijų šydą.
Seminaras skleidė baltų kultūros paveldą per asmeninius dalyvių ir keliautojų išgyvenimus, ne tik išgirstant apie praeities paveldą, bet ir parodant, kaip jis gyvuoja šiandien. Amatų ratas įtraukė dalyvius
Seminaro dalyviai klausėsi Justės ir Dovydo Lipinskų istorijų, kartu giedojo sutartines, mokėsi vyti juostas. Sužinojo, kiek meilės, gyvybės ir dvasingumo slypi už oficialaus pavadinimo „Juostė“, Justės ir Dovydo puoselėjamo amato ir verslo. Kartu su Rūta Stonkiene, prekės ženklo „Suoka“ sumanytoja, seminaro dalyviai iš šiaudų kūrė mažus reketukus, kurie susijungia į sodą. Dalyviams buvo priminta, kad anksčiau sodą kabindavo prie kūdikio lopšio, kad pirmiausia būtų pamatomas sodas – tokiu būdu kūdikis apsaugomas nuo blogos akies. Kartu su sertifikuota žolininke Lina Tautkiene dalyviai pažino gamtą protėvių akimis ir aiškinosi įvairių žolelių paslaptis. Vyniodami žolynų ryšelius, skirtus smilkymui, aiškinosi, kokį kodą žolelės yra užkodavusios. Užburiantį aromatą skleidė pievų augalais pagardinta druska! O jau obuolienė su krienais – asmeniškas patyrimas ne tik akims, nosiai, bet ir kūnui.
Švytintys seminaro dalyvių veidai sakyte sakė – mažų ar nereikšmingų amatų nebūna, kai darai tikrus prigimtinius dalykus ir pasidalini jais.Šiuo seminaru Baltų kelias nenutrūksta. VšĮ Nacionalinė regionų plėtros agentūra kartu su partneriais iš Lietuvos ir Latvijos pradeda įgyvendinti tęstinį Baltų kultūros pažinimo, skatinimo ir žinomumo apie tarptautinį kultūros kelią ,,Baltų kelias“ didinimo projektą „Tyrinėk baltus”. Tęstinio projekto veiklos siekia tęsti projekto „Baltų kelias“ veiklas.
Daugiau informacijos apie projektą viešosios įstaigos Nacionalinės regionų plėtros agentūros internetinėje svetainėje https://nrda.lt/baltu-kelias/ ir https://nrda.lt/tyrinek-baltus/
2020-08-11 | INVITING TO MASS MEDIA TOUR
Are you from Latvia? Are you traveling more than your friends? Do you like to visit new places? Do you like taking photos? Do you have followers on social media? Do you write a blog? Are you a guide/ journalist/ mass media representative? If only one answer is YES, sign the registration form below and become a part of the 2-day Balts’ Road tour.
2020-08-06 | KVIEČIAME DALYVAUTI SEMINARE
„Neiššifruojamas kodas“ – taip baltų kultūrą mato daugelis bandančių ją suprasti. Net didžiausi praeities žvalgai sutinka, jog šį istorinį periodą sunku apibūdinti dėl beveik neišlikusių šaltinių.Kviečiame kartu šifruoti baltų kultūros kodą rugsėjo 10 d. vyksiančiame seminare „Baltu kelias. Pradžia…“.
Visuomenei skirto seminaro metu bus pristatomi projekto rezultatai, maršrutai, baltų amatais, supažindinama su jau parengta projekto dalomąja medžiaga. Taip pat seminaro dalyvių lauks įdomus lektorių pranešimai bei galimybė išbandyti baltų amatus!
REIKALINGA IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA: https://forms.gle/hK1vEfM6RnJRp6cD6
Nuoroda į facebook įvykį : https://www.facebook.com/events/1001028473701591/
2020-04-17 | VIRTUALUS INFO TURAS
Pats karantino įkarštis… Jei pabodo sėdėti namuose – turime pasiūlymą: keliaukite Baltų keliu virtualiai! Šiomis dienomis, bendradarbiaujant su „ENTER VR MEDIA“ ir „Vykinto keliai“, šviežiai iškeptas virtualus info turas !
Pasirinkite žemėlapyje dominantį objektą ir leiskitės į svajingus pasakojimus pasakojimus, apie baltų kultūros paveldą bei mūsų protėvius.
2020-04-06 | KVIETIMAS DALYVAUTI VIRTUALIAME INFO TURE
Karantinas sujaukė visų mūsų planus… Teko atšaukti, planuotus darbus, konsultacijas, susitikimus ir, žinoma, mūsų taip lauktą ir ilgai planuotą projekto Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“ info turą po Šiaulių ir Joniškio kraštą…
~
„Sakmių turinys sako, kad einantys, važiuojantys vestuvininkai, krikštyti vaikus vežantys krikšto tėvai, taip pat ir prekeiviai, vis būdavo nepaprastu būdu sustabdomi, jų arkliai baidydavosi tempdami vežimus pro piliakalnį ir, kad būtų suraminti, kad nustotų prunkšti, trypti, šokti piestu, vis buvo aukojama – metama kas vertinga: marga, raštuota juosta, šilkiniai kaspinai, ar net baltos drobės stuomuo (rankšluostis), kokia kita smulki dovanėlė.“
~
Apie kokį objektą kalbama šioje sakmėje? Kokiu būdų ir kas stabdė arklius? Džiaugiamės galėdami Jums pasiūlyti leistis į virtualų info turą, kurio metu gausite atsakymus į šiuos ir kitus klausimus bei praplėsite savo akiratį.
Virtualus projekto Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“ jau greit!
SEKITE NAUJIENAS ir sužinokite, kur driekiasi baltų keliai…

2020-03-16 | SVARBI INFORMACIJA INFO TURO DALYVIAMS ! Dėmesio! Atsižvelgdami į Vyriausybės visoje Lietuvos teritorijoje kovo 16 d. 00 val. – kovo 30 d. 24 val. skelbiamą karantiną, informuojame, kad kovo 26 dieną turėjęs vykti info turas neįvyks.

2020-03-02 | SVARBI INFORMACIJA INFO TURO DALYVIAMS !
Esate gidas, žurnalistas, tinklaraštininkas, nuotykių ieškotojas, socialinių tinklų guru, tyrinėtojas? Dalinatės savo potyriais su kitais? Mėgstate rašyti, fotografuoti, diskutuoti? Tuomet šis info turas būtent JUMS !
Pasitinkant pavasarį, šių metų kovo 26 dieną, kviečiame keliauti ir susipažinti su turistiniu maršrutu Baltų kelias. Spalvingas Vykinto Vaitkevičiaus pasakojimas apie baltų kultūrą, svarbiausius objektus Jus užburs ir leis pasijusti senosios baltų kultūros dalimi. Nebijokite, baltų kultūrą pažinsite ne tik per istorinius pasakojimus… Šiame info ture keliausime po Šiaulių ir Joniškio kraštą.
Gaila, kad autobusas nėra guminis… Todėl vietų skaičius ribotas.
Info turą organizuoja VšĮ Nacionalinė regionų plėtros agentūra įgyvendindama projektą Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“. Projektas Tarptautinis kultūros kelias ,,Baltų kelias“ (LLI-187) siekia didinti lankytojų skaičių projekto vykdymo teritorijoje. Siekiant skatinti gamtos ir kultūros paveldo objektų išsaugojimą, darnų jų vystymą ir informacijos sklaidą apie Baltų paveldo objektus, paslaugas ir produktus.
Su turo programa galite susipažinti čia.
Lauksime Jūsų atsakymo apie galimybę dalyvauti info ture !
Organizacinę informaciją pranešime visiems užsiregistravusiems.

2019-10-19 | Baltų kelio info turas
Saulėtą 2019 metų spalio 19 dieną, rašytojai, keliautojai, tinklaraštininkai, žurnalistai ir gidai iš visos Lietuvos, leidosi į Viešosios įstaigos Nacionalinės regionų plėtros agentūros organizuotą, projekto Tarptautinis kultūros kelias ,,Baltų kelias“ (LLI-187) info turą „Tautos atminties beieškant“. Keliautojai kartu su Lietuvos humanitarinių mokslų profesoriumi daktaru Vykintu Vaitkevičiumi leidosi į žygį po Kėdainių ir Panevėžio raj., kur vaikščiojo ir savo pėdsaką paliko mūsų protėviai baltai.
Apie baltų kultūros raidą bei svarbą byloja ne tik archeologiniai radiniai, istoriniai dokumentai, rašytiniai šaltiniai, bet ir kultūros paveldas: senosios gyvenvietės, piliakalniai, pilkapiai ir kt. Žygeivių kelionė prasidėjo Šventbrastyje, kur išliko unikalus paveldo vertybių židinys: Šventoji brasta per Nevėžį, šventvietės ąžuolai. Antrasis kelionė tikslas – Švenčiuliškių kaimo kampeliai, kuriuose yra akmenų su dubenimis rinkinys.
Be to, ar esate kada pabandę nulipdyti puodynę arba nuausti tradicinę juostą? Kodėl to nepadarius Upytės tradicinių amatų centre? Upytės tradicinių amatų centre, kuris įsikūręs buvusio Upytės dvaro sodybos teritorijoje du amatininkai žygio dalyvius mokė dviejų tradicinių baltų amatų – juostų audimo bei puodžiaus amato.
Kelionė nesibaigė Upytės tradicinių amatų centre: keliautojai vaikščiojo po legendinį Čičinsko kalną, aplankė nuostabų Nauradų šventvietės akmenį, vadinamą Mukolu. Žygio dalyviai kelionę aptarė ir dalinosi įspūdžiais prie vakarienės stalo Romantic restorane, kuris kaip teigia šeimininkai, vienintelis Lietuvoje „Etno SPA“, besiremiantis senovės lietuvių tradicijomis bei jų šaknimis.
Vykinto Vaitkevičiaus pasakojimai žygio dalyviams leido pajusti ir suprasti mūsų protėvių kultūrą, tradicijas, įvertinti jų palikimą, praplėsti žinias apie senąją mūsų kultūrą bei pasidžiaugti nuostabia Lietuvos gamta.
Daugiau informacijos apie projektą viešosios įstaigos Nacionalinės regionų plėtros agentūros internetinėje svetainėje https://nrda.lt/baltu-kelias/
2019-03-04 | Paroda „Baltų genčių kostiumai“ Visą balandžio mėnesį kviečiame aplankyti fotografijų parodą „Baltų genčių kostiumai“.
Jūsų dėmesiui – spalvingos baltų genčių kostiumų nuotraukos! Jotvingių, lietuvių, sėlių, žiemgalių ir aukštaičių kostiumai atkurti remiantis archeologiniais radiniais, istorinėmis žiniomis bei išlikusia Europos kraštų ikonografija.
Tai unikali ir didžiausia Lietuvoje baltų genčių kostiumų kolekcija, atspindinti daugiau nei 1000 metų trukusią baltų materialinės ir dvasinės kultūros raidą.
Kolekcijos kostiumus sudaro nešioti drabužiai (marškiniai, tunikos, kelnės, autjuostės, nuometėliai, kepurės, apsiaustai), avalynė, papuošalai (antkaklės, apyrankės, segės, smeigtukai, apgalviai, žiedai, karoliai), buities ar prabangos reikmenys (peiliai, ylos, geriamieji ragai, diržai, kapšai, skiltuvai), odiniai aksesuarai (diržai, krepšeliai, riešinės), ginklai (ietys, kovos peiliai, kirviai, kalavijai).
Kolekciją 2016 m. įamžino fotografas Artūras Moisejenka. Fotosesijos rengtos unikaliose archeologinėse ir istorinėse Lietuvos vietose – Kernavėje, Kuršių nerijoje, Dubingiuose, Medininkuose ir kitur.
Iš anksto užsiregistravusių lauks ne tik paroda, bet ir tarptautinio projekto „Baltų kelias“ virtualios realybės filmukai.
📩Registracija el. paštu komunikacija@nrda.lt
Už fotografijų parodą dėkojame Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui.
2018-11-06| Trečiasis projekto „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ partnerių susitikimas

Talsi regiono muziejuje (Latvija), vyko trečiasis projekto „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ partnerių susitikimas. Jame dalyvavo projekto partnerių atstovai iš organizacijų: Šiaulių turizmo informacijos centras, Viešoji įstaiga Jelgavos miesto savivaldybė, Talsi apskrities savivaldybė ir Talsi regiono muziejus.
Susitikimo metu aptartos keturios svarbiausios šio projekto periodo veiklos: sklaidos priemonių paketo dizainas, mokymai vietinėms bendruomenėms, bendro puslapio „Baltų kelias“ svetainės turinys ir vizualizacija, verslo ir pasiekimų parodų rezultatai bei kiti einamieji aspektai.
Susitikimo pradžią įtvirtino sklaidos priemonių paketo bei jo dizaino pristatymas: viršelių nuotraukos ir spalvinė gama, naudojami simboliai, žemėlapis, brošiūros. Apžiūrint dizainerių parengtus maketus tarp partnerių „užvirė“ diskusija: kuris brošiūrų dizainas idealiausiai perteiktų projekto maršrutą „Baltų kelias“? Partneriai pateikė įvairiausių pasiūlymų, iš kurių pasirinkti keli tinkamiausi, kurie geriausiai atspindėtų bendrą lietuvių ir latvių baltų kultūrą. Redaguoti tekstai, kurie supažindintų su Lietuvos ir Latvijos regionuose išlikusiais baltų paveldo objektais, tradicijomis, papročiais bei didintų turistų ir susidomėjusiųjų žmonių skaičių šia kultūra.
Įpusėjus susitikimui buvo ieškota galimybių bendro puslapio www.baltukelias.lt svetainės turinio pateikimui. Aptarti turistiniai objektai, esantys Lietuvoje ir Latvijoje, kurie yra įtraukti į projekto kuriamą turistinį maršrutą. Partneriai bendromis jėgomis ieškojo sprendimo kelių, apžvelgė jau pasiektus rezultatus bei nusimatė naujus.
Surengtą susitikimą užfiksavo regioninė televizija „Talsu Televīzija“. Latvijos partneriai dalinosi įspūdžiais apie vykstantį projektą bei supažindino plačiau, tuo tarpu dalyviai apžiūrėjo projekto metu įsigytus interaktyvius lauko stendus. Partnerių susitikimą užbaigė draugiškas atsisveikinimas prie puodelio kavos tvyrant jaukiai Talsi regiono muziejaus atmosferai.
2018-10-23 | Apie projekto „Baltų kelias“ veiklas spaudoje
Siekiant glaudaus lietuvių ir latvių bendradarbiavimo, įgyvendinant projektą „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ (LLI-187), kuriamas bendras turistinis baltų kultūros kelias. Šio turistinio kelio pagrindas – parengtos galimybių studijos. Kuo ypatinga ir kaip buvo kuriame „Baltų kelias“ galimybių studija Lietuvoje kalbiname jos rengėją – dr. Vykintą Vaitkevičių.
Galimybių studijoje išskyrėte 7 pagrindinius turistinius kelius. Kokią žinią keliautojui turėtų perduoti simboliniai maršrutų pavadinimai?
Apie projektą etaplius
2018-10-11 |„Baltų kelias“ mokymų dalyviai plečia savo veiklų galimybes
Tris dienas „Įlankos sodyba“ (Molėtų raj.) susirinkę projekto „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ dalyviai kartu su lektoriais kūrė, interpretavo ir permąstė protėvių palikto paveldo pristatymo galimybes.
Dalyviai mokymuose „vartė“ baltų kultūros paveldo sluoksnius: rinkosi išteklius turistinio produkto kūrimui iš savaiminio medžiagiško baltų paveldo (dažniausiai išlikusio iš gentinio laikotarpio), klausėsi apie rekonstravimo idėjas, kūrybiškai interpretavo, ieškojo unikalios baltų kultūros sluoksnių bendrųjų taškų, analizavo baltų nematerialaus paveldo tradiciją šiuolaikinėje etnografijoje, šifravo etinius ir estetinius pastatų kodus ir „vėrė“ baltų kelio kilpas.
Dalyviai kurdami savo turistinius produktus ir paslaugas, atsiminė legendas, įtraukė senuosius žaidimus, gamtines (geomorfologinio draustinio) kraštovaizdžio savybes.
Laumės, ąžuolas, tritonai, kalbininkas, šaukštelis, burtaženkliai, vakaras – kas siejas šiuos visus žodžius? Mokymų dalyviai rinkdamiesi išteklius įvardijo ir „surišo“ savo idėjas į vieną „Baltų kelio“ scenarijų „Šaukšteliškių pasakotojas“. Ąžuolas tapo jungiamuoju objektu, o pasakojimas nukeldavo į laikus „kai gamta nebuvo per toli“.
Dalyviai kelias dienas bandė rasti atsakymus apie baltus, kai dar nebuvo raštiškų šaltinių, ieškojo savo regione pažįstamų vietų, žemės paviršiuje, vandenyje, pelkėje susijusių su žmonių veikla ir užsikonservavusiomis jos liekanomis, aiškinosi piliakalnių amžių, reikšmes (gyvenamieji, bendruomeniniai, piliavietės ir kt.) ir funkcijas (ypač kompleksuose). Domėjosi, kiek ir ko tyrinėja archeologai, ar interpretuoja ir žiūri tendencijas kaip pvz. pilkapiai buvo nutolę nuo piliakalnio ir pan., kiek archeologija aktuali turistui bei ar atrastiems objektams ieško santykio su rašytine istorija.
2018-09-28 | „Baltų kelias“ mokymai apie turizmą ir kultūrą kitaip
Tris dienas Klaipėdos ir Telšių apskrities baltų kultūros entuziastai (muziejinininkai, amatininkai, ūkininkai, žygeiviai, savivaldų atstovai) ne tik įdėmiai klausėsi lektorių, diskutavo apie kuriamo turistinio kelio objektų įtraukimo aspektus, kėlė savo idėjas, teikė pasiūlymas, bet fantazavo ir modeliavo paslaugas per algoritmą t.y. kriterijus, kurie tampa varomąja jėga teikiant paslaugas bei jas kuriant.
Mokymų metu lektoriai kūrė sąlygas pabandyti dalyviams įsijausti į savo būsimas paslaugas „Baltų kelyje“: padėjo kurti viziją ir misiją, uždavinėjo provokuojančius klausimus renkantis išteklius, interpretavo išteklių panaudojimo galimybes, ieškojo netikėtumo momentų ir pusiausvyros tarp emocinių dalykų ir racionalumo, kūrė ženklodaros žinutes ir siužetus, išskyrė struktūrines paslaugų dalis.
Dalyviai sutarė, kad kuriant turistinį kelią būtina pabrėžti baltų draugystę su gamta: gyvenimą gamtoje ir su gamta, apeigų vietas (išskyrė galimybes panaudoti šventes), racionalų išteklių tausojimą (sunaudodavo tik tiek, kiek reikia). Patys dalyviai buvo maloniai nustebinti pačių sukurtu regionišku produktu „Beržoro genties klasteris“. “Beržoro genties klasteris” – realiai išjaučiamų paslaugų kompleksas, kurio esmė baltų išgyvenimo strategija (sąšauka su gamta), keliaujant per gamtinius kraštovaizdžius, mitologinius ir legendinius pasakojimus, ieškant „pilių ir piliarožių“, vietinę laukinę virtuvę, ragaujant patiekalus, kurie asimiliavo su šiandienine virtuve.
Kurdami paslaugas dalyviai pabrėžė, kad „Beržoro genties klasteris“ tai ne tik žaidybiniai dalykai, bet ir gyvenimas, ir pragyvenimas. Atitinkamai labai svarbus tampa istorinių/ archeologinių žinių interpretavimas, nes „tobulai procesų neatitaikysim“, bet reikia atrasti “aukso vidurį“.
2018-09-24 | „Baltų kelias“ Panevėžyje
Siekiant pristatyti senosios tradicijos amatininkus ir puoselėtojus, 2018 m. rugsėjo 21 – 23 dienomis projektas „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ dalyvavo didžiausioje aukštaitijos verslo ir pasiekimo parodoje „EXPO Aukštaitija 2018“.
Parodos lankytojai stende galėjo įsigyti senosios tradicijos puoselėtojos SUOKA – etno ženklai dekoruotas interjerines dėžutes, etno ženklais puoštas pašto dėžutes ir tradiciškai gaminamus muzikos instrumentus.
Skleidžiant „Baltų kelias“ idėją, tris dienas panevėžiečiai ir miesto svečiai (beveik 30 tūkstančių asmenų) įsitraukė į stendo siūlomas veiklas: virtualiai „keliavo“ baltų gyventomis teritorijomis, pamatė jas iš paukščio skrydžio, netikėtai buvo nukelti į ankstyvuosius amžius ir sudalyvavo kovos treniruotėje, futbolo varžybose ir net gėrimo gamybos procese. Stende parodos lankytojai išbandė polichrominę tapybą ant medinės dėžutės ir nuolat aikčiojo „oho, kiek čia daug susikaupimo reikia“, „ir čia viską reik rankomis daryt, ne lazeris piešia?“ Asmenims, kurie nedrįso išbandyt savo piešimo galimybių, suteikta proga pabandyti sodo rišimo subtilybes. Kiekvienas galėjo pasidaryti po reketuką, o kantriausi ir azartiškiausi net ir nedidelį sodelį.
Kitąkart parodose „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ lankytojus virtualios realybės įspūdžiais apdalins kitąmet turizmo parodose.

2018-09-04│Kviečiame į info turą
Esi žurnalistas, blogeris, nuotykių ieškotojas, socialinių tinklų guru, tyrinėtojas? Daliniesi savo potyriais su kitais? Mėgsti rašyti, fotografuoti, diskutuoti? Tuomet šis info turas Tau!
Kviečiame keliauti ir susipažinti su naujai kuriamu turistiniu maršrutu Baltų kelias. Spalvingas Vykinto Vaitkevičiaus pasakojimas apie baltų kultūrą, svarbiausius objektus Jus užburs ir leis pasijusti senosios baltų kultūros dalimi. Nebijokite, baltų kultūrą pažinsite ne tik per istorinius pasakojimus, Jūsų laukia pramogos, poilsis ir virtuali realybė!
Info turo pradžia – Panevėžyje rugsėjo 18 dieną, 9 val., toliau į Lietuvos šiaurę keliausime drauge autobusu. Atsiradus daugiau nei 4 – iems asmenims iš Vilniaus, transportu pasirūpinsime.
Norint dalyvauti info ture būtina užpildyti registracijos formą.Registracijos forma čia.
Organizacinę informaciją pranešime visiems užsiregistravusiems. Dėl riboto žmonių skaičiaus iš vienos organizacijos į info turą gali vykti ne daugiau kaip 2 asmenys.

2018-06-18│Galimybių studijos aptarimas Šiauliuose
Projektas ,,Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ jau visai greit kvies baltų kultūros mylėtojus, tradicijų puoselėtojus, turistus į naują kuriamą turistinį maršrutą, kuris drieksis Lietuvos ir Latvijos teritorijoje. Keliaudami mokslininkų, archeologų, turizmo specialistų sudarytu maršrutu keliautojai galės aplankyti baltų kultūrai svarbius piliakalnius, gyvenvietes, šventvietes, dalyvauti edukacinėse programose bei paragauti tradicinių baltiškų skanėstų. Lietuvos teritorijoje esančias vietoves, edukacines programas tyrinėjo ir galimybių studiją rengė gerai žinomas archeologas, humanitarinių mokslų daktaras Vykintas Vaitkevičius su savo komanda.
Birželio 18 dieną Šiauliuose, Viešosios įstaigos Nacionalinės regionų plėtros agentūros patalpose, vyko parengtos galimybių studijos aptarimas. Šios studijos rengėjas, Vykintas Vaitkevičuis, susirinkusiems Šiaulių miesto ir rajono istorikams, turizmo atstovams, kultūrinių įstaigų vadovams pristatė pagal kriterijus atrinktus ir į kuriamą turistinį maršrutą atrinktus pagrindinius objektus. Lietuvos teritorijoje ypač gausu baltų kultūrai svarbių objektų. Aptarimo metu, susirinkę specialistai išsakė savo požiūrį, nuomonę, teikė pasiūlymus apie atliktą darbą. Artimiausiu metu visa galimybių studija, atrinkti objektai bei kartu su Latvijos galimybių studijos rengėjais sukurtas tarptautinis turistinis maršrutas bus pristatytas plačiajai visuomenei.
Tarptautinio kultūros kelio ,,Baltų kelias“ galimybių studija2018-05-15│Aiškėja, kur drieksis Baltų kelias
Įgyvendinant projektą ,,Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ siekiama sukurti tarpvalstybinį turistinį maršrutą, kuris visus skatintų domėtis baltų kultūros tradicijomis, kviestų dalintis įspūdžiais bei ugdytų sąmoningumą apie baltų kultūros svarbą. Numatoma, kad kuriamas turistinis maršrutas jungs Lietuvos ir Latvijos teritorijose esančius baltų kultūrą atspindinčius objektus, edukacines programas, maitinimo įstaigas ir kitus turistinius traukos objektus.
Gegužės 14 dieną Jelgavos mieste vyko partnerių ir mokslininkų, kurie analizuoja projekto ,,Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ teritoriją, susitikimas. Lietuvos teritoriją analizuojantis mokslininkas, archeologas Vykintas Vaitkevičius ir jo suburta komanda pristatė galimybių studijos tyrimo rezultatus, atrinktus objektus, kurie buvo vertinami taikant įvairius kriterijus. Pasak jo, Lietuvos teritorijoje apstu baltų kultūrai svarbių piliakalnių, šventviečių, skulptūrų, parkų ir kt. Taip pat gausu amatininkų bei edukacinių programų teikėjų. Pagal tuos pačius kriterijus mokslininkai iš Latvijos analizavo Latvijos teritorijoje esančius Kuržemės ir Žiemgalės regionus. Pristačius pagrindinius ir svarbiausius baltų kultūros objektus, užvirė diskusija – tai kurgi turėtų driektis turistinis maršrutas ,,Baltų kelias“? Kol kas numatoma, kad tarptautinis turistinis maršrutas šalių sienas kirs keturiose vietose. Norima, kad sukurtame maršrute atsispindėtų baltų kultūros tradicijų visuma.
2018-05-02│ŽIEMGALĖS VERSLO DIENOS
Nuo seno Lietuvos ir Latvijos tautas sieja ne tik glaudi kaimynystė, bet ir senovės baltų kultūra. Puoselėjant ir populiarinant šią prigimtinę kultūrą yra įgyvendinamas projektas ,,Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“, kuriuo siekiama skatinti vietinius bei kitų šalių gyventojus domėtis Lietuvos, Latvijos regionais, senosiomis tradicijomis, amatais. Balandžio 27 -28 dienomis dalyvavome parodoje “Žemgalės verslo dienos“, kurioje pirmą kartą pristatėme projektą Latvijos visuomenei.
Parodos metu broliai latviai su didžiuliu entuziazmu pasinėrė į baltų kultūrą. Virtualios realybės filmo dėka iš paukščio skrydžio stebėjo baltų genčių gyventas teritorijas, pajuto laukinės gamtos ritmą, lūšių alsavimą, žavėjosi filme demonstruojamu senuoju amatu – žolynų rišimu. Pristatant projektą, parodos dalyvius, kvietėme ne tik peržiūrėti virtualios realybės filmą, susipažinti su projekto teritorija ir kuriamu turistiniu maršrutu, bet ir savo jėgomis išbandyti tradicinį amatą – kalvystę. Esame dėkingi ,,Boružės ūkis“ atstovams, kurie papildė mūsų stendą ir pristatė šį amatą. Jų dėka visi norintys galėjo savo jėgomis pasigaminti unikalų baltišką amuletą, kuris kiekvieną dieną jiems neštų sėkmę.
2018-04-19│DARBO SAVAITĘ UŽBAIGĖME PASVALYJE
Balandžio 20 dieną dalyvavome Pasvalio rajono Vietos veiklos grupės visuotiniame narių susirinkime. Į šį susitikimą projekto komanda, iš Viešosios įstaigos Nacionalinės regionų plėtros agentūros, vyko su misija – pristatyti projektą ,,Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“.
Projekto vadovė susirinkusiems verslo, valdžios, bendruomenės nariams pristatė pagrindinius projekto tikslus, uždavinius, artimiausius planuojamus renginius, mokymus būsimiems baltų ambasadoriams. Kiekvienas dalyvavęs susirinkime galėjo peržiūrėti virtualios realybės filmą, kuriame atskleidžiamas gamtos grožis, pristatoma laukinė gyvūnija, augmenija, iš paukščio skrydžio parodomos teritorijos, kuriose gyveno baltai.
Susitikime supratome, kad stipri Pasvalio rajono bendruomenė pasižymi atvirumu, noru bendradarbiauti ir įsitraukti į vykdomas projekto veiklas, o ateityje tapti Baltų kelio dalimi. Kviečiame ir kitas bendruomenes, turizmo atstovus, edukacijų teikėjus sekti informaciją apie projektą bei organizuojamas veiklas, o esant norui kviesti agentūros atstovus projektą pristatyti Jūsų krašte.
2018-04-19│ŽINGSNIS PIRMYN
Balandžio 18 dieną, Jelgavos istorijos ir meno muziejuje, įvykęs projekto „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ partnerių bei ekspertų / vertintojų susitikimas pastūmėjo projektą dideliu žingsniu pirmyn.
Susitikimo metu, dalyvavę projekto partnerių atstovai iš Lietuvos ir Latvijos, pristatė atliktus darbus. Praėjus dviem projekto periodams galime pasidžiaugti, kad kuriamo tarptautinio turistinio maršruto „Baltų kelias“ galimybių studijos, kurių metu yra atrenkami su baltų kultūra susiję objektai, gamtos paveldo vietos, senųjų edukacijų vykdytojai bei kiti paslaugų teikėjai, yra finišo tiesiojoje. Lietuvos ir Latvijos teritorijose atrinkti objektai bus įtraukiami į kuriamą bendrą turistinį maršrutą, kuris vienys kaimynines šalis bei skatins kultūrinį turizmą, domėjimąsi baltų kultūra. Dalyvavimas verslo ir pasiekimų parodoje „Šiauliai 2017“, informacinių seminarų organizavimas padeda suburti tikslinę žmonių grupę bei paskatinti visuomenę įsitraukti į projekto veiklas ir kuriamą turistinį maršrutą. Artimiausiu metu projekto informacinį stendą išvysite Jelgavoje vykstančioje verslo parodoje, kurioje pristatysime baltų kultūros senuosius amatus, gamtinį paveldą.
Įvykus partnerių susitikimui galime paskelbti, kad po ilgų diskusijų pagaliau yra patvirtintas kuriamo tarptautinio turistinio maršruto „Baltų kelias“ logotipas. Patvirtintas logotipas – tai stilizuotas žirgas su raiteliu, kuris simbolizuoja keliavimą ir yra labai artimas baltų kultūrai. Taip pat greitu metu visą informaciją apie vykdomą projektą ir kuriamą turistinį maršrutą galėsite rasti internetinėje projekto svetainėje – www.baltukelias.lt
2018-04-03│VISUOMENĖ ATRANDA BALTŲ KELIĄ
Vasario mėnesį prasidėjęs projekto „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ informacinių seminarų ciklas, kurį sudarė net šeši informaciniai seminarai, skirtingose Lietuvos apskrityse, baigėsi. Projekto programos teritorijoje esančių apskričių (Klaipėdos, Telšių, Panevėžio, Kauno, Utenos ir Šiaulių apskričių) turizmo, valdžios atstovai, maitinimo, apgyvendinimo įstaigų vadovai, edukacinių programų vykdytojai, bendruomenių nariai ir kiti suinteresuoti asmenys buvo skatinami aktyviai dalyvauti seminaruose, susipažinti su vykdomu projektu, projekto tikslais, atliktais darbais bei plėsti savo žinias turizmo, baltų kultūros paveldo srityse.
Seminarų metu humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja, tarptautinės pasakojamosios tautosakos tyrinėtojų draugijos narė, žurnalo Incantacio: An International Journal on Charms, Charmers and Charming redaktorių kolegijos narė Daiva Vaitkevičienė susirinkusius supažindino su kultūros egzistavimo, puoselėjimo sąlygomis, pristatė baltų kultūros sąsajas su šiandieniu gyvenimu. Pasak D. Vaitkevičienės baltų kultūros atsparumą užtikrina jos raiškų tankis ir gebėjimas išlaikyti kodines struktūras. Kultūros išretėjimas ir kodinių struktūrų virtimas puošybinėmis – tiltas į baltų kultūros nykimą. Telšių apskrities atstovams skirtame seminare lektorę Daivą Vaitkevičienę pakeitęs humanitarinių mokslų daktaras, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas Vykintas Vaitkevičius patvirtino, kad Lietuvos teritorijoje apstu baltų kultūros apraiškų, vietovių, kurios glaudžiai susijusios su prigimtine kultūra, baltų kultūra.
Turizmo edukologė, ekspertė, straipsnių ir leidinių autorė Judita Stulpinaitė seminaruose skaitė pranešimą „Kultūros kelias – būdas gerėtis ir dalintis kultūros paveldu“. Pranešime apžvelgė žymiausius kultūros kelius, jų ypatumus, išskirtinumą, komunikacinius sprendimus. Pasak lektorės, kuriamus kultūros kelius, turistinius maršrutus turi sudaryti paslaugos ir patogumai (apgyvendinimas, maitinimas, rekreacijos infrastruktūra) bei traukos objektai (kultūros, gamtos, gyvenimo būdo įdomybės). Kultūros keliai turi būti “gyvi“, nes tik realios keliautojų patirtys sukuria vertę. Telšių ir Šiaulių apskrities seminaruose dalyvavęs papildomas lektorius, gerai žinomas žurnalistas, kraštotyrininkas Denisas Nikitenka pabrėžė, kad kiekviena vieta, objektas esantis Lietuvos teritorijoje, gali būti įdomus ir pritaikytas keliautojo poreikiams, tereikia kūrybiškai pažvelgti į vietos istoriją, legendas bei paskatinti keliautoją įsitraukti į pasakojamą istoriją, pasitelkiant įtraukiančias užduotis, žaidimus.
Projekto „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ informacinių seminarų ciklas sulaukė didelio visuomenės, valdžios, turizmo atstovų susidomėjimo. Pasak dalyvavusių, informaciniai seminarai motyvavo veikti, paskatino susimąstyti apie puoselėjamą baltų kultūros paveldą, prisiminti, tai kas buvo užmiršta ir vėl atrasti savo prigimtinę savastį. Visi dalyviai išreiškė norą dalyvauti ir kitose projekto veiklose, mokymuose bei visomis išgalėmis prisidėti prie kuriamo tarptautinio turistinio kelio „Baltų kelias“.
Informacinių seminarų apklausos analizė







2018-03-16 │GALIMYBIŲ STUDIJŲ RENGĖJŲ IR PROJEKTO PARTNERIŲ SUSITIKIMAS
2018 metais kovo 13 dieną vyko projekto „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ partnerių susitikimas, kuriame dalyvavo projekto galimybių studijų rengėjai iš Lietuvos (Vykintas Vaitkevičius) ir Latvijos. Galimybių studija – tai projekto metu ekspertų, mokslininkų, istorikų vykdoma teritorijos analizė, kurios metu atrenkami objektai, vietovės, šventvietės, paslaugos ir kita, kas susiję su baltų kultūra, tradicijomis, apraiškomis. Šis susitikimas inicijuotas tam, kad galimybių studijų rengėjai pristatytų nuveiktus darbus, atliktas analizes, galėtų kartu apsibrėžti, suderinti visos projekto teritorijos ypatumus, ribas, kuriuose yra daugiausia baltų kultūros apraiškų, numatytų, kuriose vietose kuriamas maršrutas „Baltų kelias“ galėtų susijungti, sudarant vieną bendrą baltų kultūrą atskleidžiantį bei Lietuvos ir Latvijos teritorijas sujungiantį turistinį maršrutą.
Lietuvos teritoriją analizuojančios komandos atstovas, humanitarinių mokslų daktaras, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas Vykintas Vaitkevičius pristatė vertinimo kriterijus, pagal kuriuos atrenka baltų kultūrai svarbius objektus. Pasak jo, visos vietos yra be galo skirtingos: vienos daugiau reikšmingos baltų kultūros, kitos – mažiau, vienos vietos lengvai pasiekiamos turistams, kitos – ne. Į kuriamą turistinį maršrutą svarbu įtraukti ne tik gerai žinomas ir lengvai prieinamas vietas, tačiau būtina plėstis ir mažoms turistų grupėms turime pasiūlyti naujų vietų, kurios galbūt ir nėra taip lengvai pasiekiamos, bet yra ypač reikšmingos baltų kultūrai. V. Vaitkevičius pabrėžė, kad Lietuvos teritorijoje pati didžiausia objektų grupė yra XIV-XV a. baltų genčių palikimas, todėl kelyje matysime šių amžių objektų. Pagrindiniai kriterijai, į kuriuose atsižvelgia galimybių studijos komanda, analizuojanti Lietuvos projekto teritoriją – prieinamumas, kompleksiškumas, supanti infrastruktūra, vizualumas, estetika, istorinė reikšmė. Šiuo metu, pagal kriterijus, jau yra įvertinti 260 objektai, vietos svarbios baltų kultūrai.
Mokslininkas iš Latvijos, atstovaujantis Žiemgalės regiono galimybių studijos atstovus, pristatė kiek kitokius objektų, baltų kultūros paveldo, vietovių vertinimo kriterijus. Nors Lietuvos ir Latvijos kultūras, istoriją sieja bendra praeitis, taip pat ir baltų kultūra, tačiau analizė atliekama kitokia. Pirmiausia prioritetas teikiamas viskam, kas nors kiek susiję su baltų kultūra – gyvenamos vietos, gyventojų veikla, portai. Pasak jo, vietos turi būti asocijuojamos su objektais ir tikromis istorijomis. Antra prioritetinė kategorija – vietos, prie kurių sunku prieiti, tačiau objektai esantys šiose teritorijose verti pagarbos. Ir trečioji kategorija – tai vietos kurios netiesiogiai susijusios su baltų kultūra, pavyzdžiui amatai. Anot mokslininko, visai nesvarbu, kad skiriasi vertinimo kriterijai, svarbu, kad galutinis rezultatas tenkintų lankytojų, turistų poreikius bei atskleistų baltų kultūros prasmę.
2018-03-08 │KVIEČIAME DALYVAUTI INFORMACINIUOSE SEMINARUOSE
Norėdami atkreipti dėmesį, į kuriamą baltų gentis vienijantį tarptautinį kultūros kelią „Baltų kelias“ ir skatindami kiekvieną susimąstyti apie mums paliktą tūkstantmetę baltų kultūros patirtį, suprasti baltų kultūros savastį, kviečiame sudalyvauti viename iš šešių projekto informacinių seminarų.
Seminaro metu su apskričių vietinėmis bendruomenėmis, smulkiaisiais verslininkais, turizmo atstovais, vietos savivalda, muziejininkais, amatininkais ir kitais suinteresuotais asmenimis diskutuosime apie galimybes įsitraukti į projekto veiklas, lektoriai dalinsis žiniomis apie baltų kultūros savastį ir jos raiškas, kartu su dalyviais ieškos baltiškos kultūros formų šiandieninėje veikloje, kalbėsis apie domėjimosi gamtos, kultūros ir paveldo svarbą.
Informacinių seminarų lektorės: DAIVA VAITKEVIČIENĖ – humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja, tarptautinės pasakojamosios tautosakos tyrinėtojų draugijos (international Society for FolkNarrative Research) narė, žurnalo Incantacio: An International Journal on Charms, Charmers and Charming redaktorių kolegijos narė. JUDITA STULPINAITĖ – turizmo edukologė, ekspertė, straipsnių ir leidinių autorė.
Seminaras KRETINGOJE 2018 m. vasario 20 d. 10 val. Registracija adresu https://nrda.typeform.com/to/LxyJ1MSeminaras TELŠIUOSE 2018 m. kovo 7 d. 10 val. Registracija adresu https://nrda.typeform.com/to/QSQfrQ. *Informuojame, kad keičiasi seminaro lektoriai. Šiame seminare Daivą Vaitkevičienę pavaduos humanitarinių mokslų daktaras, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyriausiasis moklso darbuotojas, archeologas Vykintas Vaitkevičius. Taip pat lektorių gretas papildys gerai visuomenei žinomas kraštotyrininkas, žurnalistas Denisas Nikitenka.
Seminaras PANEVĖŽYJE 2018 m. kovo 14 d. 10 val. Registracija adresu https://nrda.typeform.com/to/E5m0N7 Seminaras KĖDAINIUOSE 2018 m. kovo 20 d. 10 val. Registracija adresu https://nrda.typeform.com/to/DGqrJNSeminaras UTENOJE 2018 m. kovo 27 d. 10 val.
Registracija adresu https://nrda.typeform.com/to/EWFUDOSeminaras ŠIAULIUOSE 2018 m. kovo 30 d. 10 val. Registracija adresu https://nrda.typeform.com/to/G0VsXz Lektorių gretas informaciniame seminare Šiauliuose papildys kraštotyrininkas, žurnalistas Denisas Nikitenka.
2018-03-08 │BALTIŠKŲ KODŲ BEIEŠKANT
Nepaprastos emocijos, pasididžiavimas prigimtine kultūra, baltų kultūra, “užliejo“ visus susirinkusius į projekto „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ informacinį seminarą Telšiuose. Telšių apskrities baltų kultūros puoselėtojai, sergėtojai ir visi suinteresuoti asmenys kartu su seminaro lektoriais (Denisu Nikitenka, Judita Stulpinaite ir Vykintu Vaitkevičiumi) nagrinėjo gamtos ir kultūros paveldo objektus, jų pritaikymo šiandieniniam keliautojui galimybes, kuriamą vertę bei suteikiamas emocijas.
Seminaro metu pristatytas projektas „Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ ir kuriamas turistinis maršrutas „Baltų kelias“, atlikti darbai bei siekiami rezultatai. Taip pat informacinio seminaro dalyviai išvydo dar visai nesenai pristatytą projekto virtualios realybės filmą, kuriame pristatomas spalvingas gamtinis paveldas. Dalyviai pasinėrė į laukinę gamtą, pajuto lūšies alsavimą ir iš paukščio skrydžio apžiūrėjo apylinkes. Visi suinteresuoti, projekto veiklomis, kuriamu turistiniu maršrutu, verslo, turizmo atstovai, paslaugų teikėjai turės galimybę dalyvauti projekto mokymuose ir tapti matomais sukurtame turistiniame maršrute.
2018-03-06 │KEIČIASI INFORMACINIO SEMINARO LEKTORIAIInformuojame, kad keičiasi seminaro lektoriai. Daivą Vaitkevičienę pavaduos humanitarinių mokslų daktaras, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyriausiasis moklso darbuotojas, archeologas Vykintas Vaitkevičius.
Taip pat seminaro lektorių gretas papildys gerai visuomenei žinomas kraštotyrininkas, žurnalistas Denisas Nikitenka.2018-02-23 │BALTŲ KELIAS ĮTRAUKIA VISUOMENĘ
Vasario 20 dieną Kretingos muziejuje vyko pirmasis projekto ,,Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ informacinis seminaras. Informaciniame seminare susirinkusiems turizmo atstovams, apgyvendinimo, maitinimo įstaigų vadovams, edukacijų vykdytojams, vietos valdžiai buvo pristatytas 2017 metais balandžio mėn. pradėtas vykdyti projektas ,,Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“, apžvelgti siekiami rezultatai, artimiausiu metu numatomi darbai bei veiklos.Pasak projekto vadovės, projekto veiklomis siekiama sukurti unikalų tarpvalstybinį turistinį maršrutą ,,Baltų kelias“, kuris sujungtų įdomius jau egzistuojančius bei naujai kuriamus traukos objektus, esančius Lietuvos, Latvijos teritorijoje. Projekto metu bus sudaryta galimybė visiems norintiems paslaugų teikėjams įsitraukti į kuriamą maršrutą, pristatyti savo paslaugą, produktą ir sulaukti dar daugiau lankytojų. Šiuo metu jau yra sukurtas virtualios realybės filmas, kuris pristato baltų kultūros gamtinį paveldą. Sukurtą filmą galite peržiūrėti čia.
Projekto ,,Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ informaciniame seminare apžvelgta baltų kultūros savastis, jos raiškos šiandieniniame gyvenime. Humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja, tarptautinės pasakojamosios tautosakos tyrinėtojų draugijos (International Society for FolkNarrative Research) narė Daiva Vaitkevičienė išskyrė pagrindinius baltų kultūros simbolius (saulės medis, roželė, žaltys) kurie ir šiandien yra populiarūs bei naudojami pristatant tradicinius amatus ir kitus produktus ar paslaugas. Taip pat analizuota kultūros kelių svarba, jų naudą tiek ekonominiam, tiek kultūriniam šalies gyvavimui, apžvelgti darnaus keliavimo principai bei išskirti pagrindiniai kriterijai, norint sukurti patrauklų, logišką tarptautinį kultūros kelią.





2018-02-07 │KVIEČIAME DALYVAUTI INFORMACINIAME SEMINARE
Kviečiame turizmo atstovus, gidus, edukacinių programų vykdytojus, apgyvendinimo, maitinimo įstaigų atstovus ir kitus suinteresuotus asmenis dalyvauti informaciniame seminare, kuriame aptarsime kultūros kelių naudą turizmo plėtojimui, galimybę įtraukti savo paslaugas į kuriamus turistinius maršrutus, susipažinsime su baltų kultūros kaita bei unikalumu.
Informacinio seminaro lektoriai: ♦ DAIVA VAITKEVIČIENĖ – humanitarinių mokslų daktarė, sakytinės tautosakos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja, tarptautinės pasakojamosios tautosakos tyrinėtojų draugijos (international Society for Folk Narrative Research) narė, žurnalo Incantacio: An International Journal on Charms, Charmers and Charming redaktorių kolegijos narė.
♦ JUDITA STULPINAITĖ – turizmo edukologė, ekspertė, straipsnių ir leidinių autorė.
Renginys nemokamas, tačiau reikalinga išankstinė registracija adresu https://nrda.typeform.com/to/LxyJ1M arba el. paštu info@nrda.lt
Laukiame Jūsų Kretingos muziejuje adresu Vilniaus g. 20, Kretinga!
2018-01-30 │PROJEKTAS SPAUDOJE

2018-01-22 │PROJEKTO TARPTAUTINIS KULTŪROS KELIAS BALTŲ KELIAS KŪRYBINIAI DARBAI
Kuriamas antrasis projekto ,,Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias“ virtualios realybės filmas jau visai greitai bus pristatytas visuomenei. Šis unikalus projekto metu nufilmuotas filmas supažindins visus su baltų kultūros tradiciniais amatais, buitimi bei kasdienybe, kvies vietinius bei užsienio šalių gyventojus domėtis baltų kultūros puoselėtojų veikla. Šis virtualios realybės filmas leis kiekvienam pasijusti baltų genties dalimi.
Virtualios realybės filmuke visas tradicijas ir amatus pristato baltų kultūros puoselėtojai, rekonstrukcinių klubų atstovai, kurie atkurdami bei pritaikydami baltų kultūrą šiandieniame gyvenime remiasi profesionalia archeologine medžiaga. Pirmasis virtualios realybės filmas, kaip ir antrasis, skirtas projekto veikloms įgyvendinti ir pasiekti numatytus projekto rezultatus.
Pirmąjį virtualios realybės filmą, kuriame pristatomas gamtinis baltų kultūros paveldas galite matyti čia.
2017-12-22 │SUSITIKIMAS SU GALIMYBIŲ STUDIJŲ RENGĖJAIS
Sausio 12 dieną projekto Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias partneriai iš Lietuvos susitiko su projekto galimybių studijos rengėjų atstovu Vykintu Vaitkevičiumi. Tai gerai visuomenei žinomas asmuo, kuriam 2011 metais buvo skirta Jono Basanavičiaus premija už kompleksinius Lietuvos etninių žemių tyrinėjimus, paveldo vertybių paiešką ir kovą už jų išsaugojimą.
Projekte Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias numatytą galimybių studiją rengia viešosios įstaigos Prigimtinės kultūros instituto komanda, vadovaujama archeologo V. Vaitkevičiaus. Galimybių studijos metu visa komanda analizuoja projekto teritoriją Lietuvoje (Klaipėda, Telšiai, Šiauliai, Panevėžys, Utena, Kaunas), joje esančius kultūrinius ir gamtinius turistinius objektus, teikiamas paslaugas, vykdomas edukacines programas ir kt. Pasak V. Vaitkevičiaus, baltų kultūros ištekliai šalyje – gamtos ir kultūros paveldo objektai – yra gausūs ir įvairūs, o baltų kultūra labai ryški šiuolaikiniame lietuvių bei latvių gyvenime: senovės pasaulėjauta reiškiasi mąstyme, santykyje su aplinka; ornamentai, vaizdiniai, dainos – mene ir kūryboje. Todėl svarbu ir toliau puoselėti baltų kultūros tradicijas bei žadinti visuomenės susidomėjimą baltų kultūra. Galimybių studijos rengėjas pristatė pagrindinius kriterijus kaip reikėtų vertinti ir atrinkti su baltų kultūra susijusias lankytinas vietas, objektus, kurie galėtų būti įtraukti į kuriamą tarpvalstybinį turistinį maršrutą baltų kelias.




Susitikime dalyvavo ir apie baltų kultūros objektų, tradicijų išsaugojimą bei visuomenės skatinimą puoselėti šią kultūrą, diskutavo viešosios įstaigos Nacionalinės regionų plėtros agentūros atstovai, Šiaulių turizmo informacijos centro turizmo specialistai, archeologė B. Salatkienė, menotyrininkas V. Kinčinaitis ir kt.
2017-12-22 │TEN, KUR GYVENO BALTAI
Pristatome unikalų projekto Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias virtualios realybės filmuką. Pamatykite baltų genčių gyventas teritorijas, pasigrožėkite laukine gamta bei susipažinkite su tradiciniu baltų kultūros amatu.
2017-12-21 │PROJEKTO PRISTATYMAS TRADICINIŲ AMATŲ ŠVENTĖJE KURŠĖNUOSE
Kuršėnuose kasmet vyksta tautodailininkų šventė, kurios metu „Metų tautodailininko“ titulas skiriamas geriausiam Šiaulių rajono auksarankiui. Jau tradicija tapusi šventė sukviečia tautodailininkus, amatininkus ir vietos gyventojus pasidžiaugti naujais tautodailininkų darbais, pasidalinti savo metų įspūdžiais ir pasisemti įkvėpimo ateinantiems metams.
Šioje šventėje buvo pristatomas projektas Tarptautinis kultūros kelias ,,Baltų kelias“, kuris siekia sujungti mažuosius verslininkus ir amatininkus bei jų paruoštas edukacines programas įtraukti į kuriamą turistinį, baltų kultūrą atskleidžiantį, kelią. Virtualios realybės filmas, kuris pristato baltų genčių gyventas teritorijas, gamtinį kultūros paveldą, kiekvienam šventės dalyviui leido pasijusti baltų kultūros dalimi.
2017-12-05 │VERSLO IR PASIEKIMŲ PARODA ,,ŠIAULIAI 2017″
Lapkričio 30 – gruodžio 2 dienomis Šiauliuose vyko tarptautinė verslo ir pasiekimų paroda ,,Šiauliai 2017“. Artėjant kalėdiniam laikotarpiui į Šiaulių areną susirenka didelė gausa įmonių, organizacijų, amatininkų, kurie pristato savo produkciją, paslaugas ir naujausius darbus.
Šiais metais parodoje dalyvavo VšĮ Nacionalinė regionų plėtros agentūra, kuri parodos svečius kvietė pabėgti nuo kasdienybės ir pasinerti į baltų kultūrą. Agentūros stende buvo pristatomas projektas Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“, kuriuo siekiama sukurti turistinį maršrutą tarp Lietuvos ir Latvijos. Tikimasi, kad kuriamas turistinis kelias atskleis baltų kultūros paveldo grožį, supažindins keliautojus su baltų tradiciniais amatais, o sukurtos virtualios realybės pramogos leis pasijusti baltų kultūros dalimi. Agentūros stende parodos lankytojai galėjo virtualiai pakeliauti po baltų gyventas teritorijas, pajusti lūšių alsavimą. Stende buvo įrengta edukacinė zona, kurioje pristatomas tradicinis virvučių vijimo metodas. Visi norintys galėjo patys išbandyti virvučių vijimą ir pasigaminti draugystės apyrankes. Taip pat agentūros stende buvo pristatoma prekinio ženklo ,,Juostė‘‘ produkcija, kurioje atsispindi senovės amatų grožis ir subtilumas. Pristatoma kolekcija papuošė agentūros stendą ir padėjo sukurti jaukią, baltų kultūrą atspindinčią atmosferą. Visas tris dienas stende netrūko juoko, šypsenų, gerų emocijų, o parodos svečiai išreiškė didelį susidomėjimą vykdomu projektu Tarptautinis kultūros kelias „Baltų kelias“.
Vykdomame projekte numatomos įvairios veiklos, kurios skirtos pasiekti geriausią galimą projekto rezultatą. Viena iš veiklų – mokymai mažiesiems verslininkams, vietiniams amatininkams, kuriuos verslo ir pasiekimų parodos ,,Šiauliai 2017“ metu kvietėme tapti projekto ,,Baltų kelias“ ambasadoriais. 2018 metų pavasarį Baltų kelio ambasadoriai bus kviečiami į trijų dienų mokymus, kuriuose bus pristatoma baltų kultūra, kultūrinis turizmas, dalyviai gilins savo komunikacijos žinias, išmoks tinkamai pristatyti savo įmonę, paslaugą ar produktą, sužinos kaip kokybiškai rengti edukacines programas bei sulaukti dar daugiau lankytojų iš viso pasaulio. Išklausę mokymus, patobulinę savo veiklą Baltų kelio ambasadoriai galės tapti matomi projekto Tarptautinio kultūros kelio „Baltų kelio“ kuriamame žemėlapyje.



























2 atsakymai į “Tarptautinis kultūros kelias Baltų kelias”